Sześć ciekawostek na temat błonnika

  1. Ułatwia regularne wypróżnianie i pomaga w leczeniu problemów trawiennych, dzięki optymalizowaniu przemieszczania się mas kałowych.
  1. Może pomagać obniżyć poziom cholesterolu, dlatego że korzystne bakterie w jelicie grubym metabolizują rozpuszczalny błonnik, produkując kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach. Kwasy te ulegają następnie powtórnemu wchłonięciu, docierają do wątroby i hamują syntezę cholesterolu.
  1. Kleistość i lepkość błonnika zwalnia wchłanianie węglowodanów, co z kolei zmniejsza wyrzuty insuliny i pomaga utrzymywać cukier na lepszym poziomie.
  1. Polepszenie procesów trawienia, wchłaniania i wykorzystania białek. Rozpuszczalny błonnik zwalnia prędkość przechodzenia białka przez jelito cienkie, umożliwiając dokładniejsze strawienie go i wchłonięcie.
  1. Stanowi źródło pokarmu dla bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym, a dokarmianie ich i namnażanie jest istotne dla zdrowia człowieka.
  1. Niektóre publikacje wykazały, że błonnik może łączyć się z hormonami steroidowymi m.in. testosteronem i estrogenem. Nawet w przypadku wegetarian, u których całkowite stężenie testosteronu jest obniżone wskutek dużego spożycia błonnika, to wolna i aktywna część testosteronu pozostaje nienaruszona!

 

Oczywiście błonnik znajdziemy głównie w warzywach i owocach, ale także w ryżach, kaszach, otrębach, nasionach, czy ogólnie mówiąc zbożach 🙂

Norma przewiduje 25-40g błonnika dziennie. Zbyt duże spożycie błonnika również może być problematyczne, może powodować np. wzdęcia, luźne stolce, gazy.

 

Źródło Adam Zając i wsp . „Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego” AWF Katowice 2014.